Šogad aprit 80 gadi kopš zviedru izcelsmes Somijas rakstniece Tūve Jānsone radīja trollīšu Muminu tēlus, kurus iemīļojuši daudzi jo daudzi mazi un lieli lasītāji visā pasaulē. Muminu pasaule ir īpaša. Autores valoda it kā ieskauj un aizved lasītāju sev līdzi it visā, ko piedzīvo stāsta varoņi.
Ziemai piestāv balts un balti ir arī Mumini. Tad nu mēs, cerot uz sniegotu tikšanos, pašās februāra beigās tikāmies Jūrmalas Brīvdabas muzejā uz mūsu ziemas Grāmatu klubiņu, lai tuvāk iepazītu šo rakstnieci un viņas daiļradi.
Šo plakātu vari bez maksas lejupielādēt: https://failiem.lv/f/vv8swendbm
“Ar trollīti Muminu allaž atgadās kaut kas satraucošs. Arī šoreiz, kad visa Muminu ģimene saldi guļ lielajā ziemas miegā, trollītis pēkšņi pamostas un vairs nespēj aizmigt. Un, tā kā viņš ir pirmais no Muminiem, kas jebkad ir piedzīvojis ziemu, tad sākumā jūtas drausmīgi vientuļš. Trollītim visapkārt ir sveša, ledusauksta pasaule, un tikai pamazām viņš sāk iepazīt noslēpumainās ziemas būtnes. Viņš noskaidro, ka sniegs neaug no zemes un ka saulīte paslēpusies ne tāpēc, ka būtu apvainojusies. Bet, kad trollītim Muminam ziema beidzot iepatīkas, jau sākas pavasaris un pamostas arī viņa ģimene.”
/Tūve Jānsone, “Trollīša ziema”, Zvaigzne ABC, tulkojums latviešu valodā Mudīte Treimane 2004)/
Grāmata "Trollīša ziema" palīdz sajust ziemas klātbūtni katrā tās lapaspusē.
“Var domāt, ka sniegs ir auksts, bet, ja no tā uztaisa sniega mājiņu, tad tas kļūst silts. Var domāt, ka tas ir balts, taču dažreiz tas ir sārts un dažreiz zils. Tas var būt vismīkstākais uz pasaules, un tas var būt cietāks par akmeni. Nekas nav īsti drošs.”
Šoreiz gan grāmatu klubiņš nebija sniegoti balts, jo kopā ar Muminu gluži kā grāmatā sagaidījām arī pirmās pavasara vēsmas.
“Šodien pavasaris bija nolēmis būt nevis poētisks, bet dzīvespriecīgs. Tas bija uzsviedis gaisā daudz mazu, nekārtīgu spalvu mākoņu; tas bija noslaucījis no jumta pēdējo sniegu, visur tas bija uzzīmējis strautus un visā pilnībā spēlēja aprīli.”
Īpašu paldies šoreiz sakām Dārtai, kura savu ģimenes aizrautību ar Muminiem parādīja arī mums. Dārta mūs sagaidīja ar tematiskām dekorācijām un vērtīgām Muminu tēlus izzinošām aktivitātēm.
Pagatavot karodziņu virteni “Muminiem 80” ar grāmatas “Trollīša ziema” galveno varoņu attēliem savam grāmatu klubiņam vari arī Tu. Dārtas sagatavoto virteni krāsainu vai melnbaltu bezmaksas vari lejupielādēt:
https://failiem.lv/f/7y9b7gbuepGrāmatu klubiņu sākām ar citātu minēšanas aktivitāti. Katrs tika pie grāmatas galveno varoņu papīra lellēm. Pēc citāta noklausīšanās, paceļot atbilstošo papīra lelli, minējām, kurš no grāmatas varoņiem ir teicis nolasītos vārdus. Šādā veidā bērniem bija iespēja atcerēties un iepazīt stāsta varoņus - trollīti Muminu, mazo Miu, Tūtikiju un, protams, arī Mumina māmiņu.

Pēc tam sekoja nu jau par neiztrūkstošu mūsu grāmatu klubiņa aktivitāti kļuvušā grāmatas pārrunāšana, izmantojot Dārtas radītās kartītes - jautājumi par jebkuru grāmatu:
https://www.momtesori.lv/veikals/item/jautajumi-par-jebkuru-gramatustastu. Šīs kartītes palīdz pakavētos pie stāsta un nepiespiestā veidā analizēt izlasīto. Kartīšu vidū iekļauti jautājumi par sižeta līniju, galvenajiem varoņiem, notikumu gaitu, valodu utml.
Visvairāk smieklu bērniem sagādāja rakstīšanas spēle "Kas? Ar ko? Ko darīja? - Muminielejā". Katrs uz lapiņas uzraksta atbildi uz uzdoto jautājumu, izmantojot grāmatas varoņus un notikumus. Jautājumi uz kuriem jāatbild:
- Kas?
- Ar ko?
- Kur?
- Ko darīja?
- Jo….
Kad uzrakstīts, lapiņu aizloka un padod nākamajam spēlētājam. Tā līdz atbildēts uz visiem jautājumiem.
Bērni ļoti aizrāvās un vēlējās spēlēt atkārtoti, jo gala rezultāts sanāca smieklīgs.
“Trollītis Mumins redzēja, kā viņa tētis sparīgi vāc kopā anemometrus un lāpstu un iziet verandā.”
(Anemometrs ir meteoroloģiskais mērinstruments ar kuru mēra vēja ātrumu.)
Bērniem bija iespēja pagatavot anemometru maketiņus. Tādus pavisam vienkārši vari pagatavot arī Tu. Pamācību kā to izdarīt atradīsi šeit:
Lai bērni dziļāk iepazītu un mācītos par stāstu uzbūvi, Dārta bija sagatavojusi Stāsta kalnu, uzskatāmi parādot stāsta struktūru. Katram stāstam ir ievads, sarežģījums, kulminācija un atrisinājums. Bērnus aizrāva uzdevums, sakārtot stāsta fragmentus secībā, kādā tie norisinājās, izdomājot, kurā stāsta daļā tie iederas.
Lielu paldies sakām arī Evijai, kas kopā ar vīru bija pagatavojuši zivju makšķerēšanas aktivitāti - bērniem ļoti patika, un viņi vēlējās spēlēt vēl un vēl.
Tā kā stāsts risinājās ziemā un tā varoņiem bija grūti ar iztikšanu, grāmata nebija bagāta ar pieminētiem ēdieniem. Neskatoties uz to, mums izdevās gardas svētku pusdienas.
Kopīgi baudījām Lauras pagatavoto zivju zupu, dažādus ievārījumus ar pašceptu maizi un plācenīšiem, un citus sanestos gardumus.
Pasākumu noslēdzām ar sajūtu krūzīšu apgleznošanu, izzīmējot savu sajūtu par trollīša Mumina piedzīvoto. Paldies Elīnai par sagatavoto aktivitāti!
“Dzīve tomēr ir noburta. Tu dzīvo un domā, ka sudraba paplāti var izmantot tikai vienam nolūkam, bet izrādās, ka tā daudz labāk der kaut kam citam. Un visi saka: “Nevajag vārīt tik daudz ievārījuma,” - un te, kur bijis, kur ne, viss tiek apēsts!”
Mīļš paldies visiem, kuri iesaistījās, lai uzburtu kopīgus grāmatas svētkus bērniem. Aicinām būt aktīviem, lai kopīgi bērniem un mums vecākiem mājmācības ikdienu padarītu vēl interesantāku un bagātāku! Jo bērni ir mūsu svētība…
Noderīgas saites:
Muminu jubilejas interneta vietne, kurā pieejama izsmeļoša informācija par dzīvi Muminielejā, tās varoņiem un autori, atradīsi gan autores dzīves laika līniju, gan katra tēla raksturojumu, tematiskas darba lapas un daudz, ko citu:
https://www.moomin.com/en/explore
Te vari aizpildīt testu “Kurš Mumins esi tu?”:
Muminu alfabēts krāsojamās lapas:
Dažādas Muminu krāsojamās un darba lapas:
Grāmatas “Trollīša ziema” galveno varoņu īpašības, darbam ar īpašības vārdiem: